Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent customer service.
With years of experience in luxury watches and jewelry, our team of highly trained staff will provide you with the most prestigious products.
- 99% precision in even the smallest details.
- 5-year movement warranty
- The watch comes with the same box, books, and tags as the original.
The beautiful self-winding Co-Axial Calibre 8800 is visible through a sapphire case back and comes with Omega’s 5-year warranty. This modern caliber is a Certified Master Chronometer, resistant to magnetic fields, uses silicon components and a free sprung balance for long-term reliability, and provides a 55-hour power reserve. It wears beautifully as a dress and daily wear watch, showcasing modern elegance in Sedna gold and steel.
*Sedna Gold is exclusive to Omega and is their proprietary alloy, using copper and palladium for color and stability. This fiery rose gold offers high resistance to color or luster fading over time.
Little Treasury is an authorized Omega dealer, and we have this piece in stock, ready for delivery!
| Band Color | Two-Tone |
| Band Material | Stainless Steel and 18k Sedna Gold |
| Caliber | 8800 |
| Case Material | Two-Tone |
| Case Shape | Round |
| Case Size | 34mm |
| Case Thickness | 10.1mm |
| Clasp | Butterfly |
| Collection | De Ville |
| Collection 2 | Prestige |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Depth Rating | 30m |
| Dial | Blue |
| Function | Date |
| Gender | Women’s |
| Lug Width | 16mm |
| Lug-to-Lug | 39.4mm |
| Movement | Automatic |
| Power Reserve | 55 Hours |
| Strap/Brac. | Bracelet |
| Style | Dress |
| SKU # | OME-434.20.34.20.03.001 |












Reviews
There are no reviews yet.