Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent customer service.
With years of experience in luxury watches and jewelry, our team of highly trained staff will provide you with the most prestigious products.
- 99% precision in even the smallest details.
- 5-year movement warranty
- The watch comes with the same box, books, and tags as the original.
The beautiful self-winding Co-Axial Calibre 8912 is visible through a sapphire case back and comes with Omega’s 5-year warranty. This modern caliber is a Certified Master Chronometer, resistant to magnetic fields, uses silicon components and a free sprung balance for long-term reliability, provides a 60-hour power reserve, and a time zone function to meet your travel needs. It is the perfect heritage inspired sport watch that is comfortable being your daily watch no matter what you’re doing or wearing. This Omega comes on a polished and satin finished three-link steel bracelet with a folding clasp and comfort adjustment.
Little Treasury is an authorized Omega dealer, and we have this piece in stock, ready for delivery!
| Band | Bracelet |
| Band Material | Stainless Steel |
| Caliber | 8912 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Size | 41mm |
| Case Thickness | 13.9mm |
| Caseback | Display |
| Clasp | Foldover |
| Collection | Seamaster |
| Collection 2 | 300 |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Dial | Blue |
| Function | Hours-Minutes-Seconds |
| Gender | Men’s |
| Lug Width | 21mm |
| Lug-to-Lug | 48mm |
| Movement | Automatic |
| Power Reserve | 60 Hours |
| Water Resistance | 300m |
| SKU # | OME-234.30.41.21.03.001 |















Reviews
There are no reviews yet.