leather Strap. stainless steel case. stainless steel bezel. beige dial with Luminiscent hands and Luminiscence hour markers. chronograph. automatic movement. sapphire crystal. 41mmx 41mmx 15mm case. 21mm band width. 30 meters water resistant. L4.754.4.72.4
| Brand | Longines |
| Gender | Male |
| Model | L4.754.4.72.4 |
| Series | La Grande Classique |
| Movement | Automatic |
| Water Resistant | 30 Meters |
| Speacial Features | Chronograph |
| Band Material | Strap |
| Band Color | Black |
| Band Width | 21 mm |
| Band Length | Men’s Standard |
| Band Type | Strap |
| Clasp | Buckle |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Size | 41 mm x 41mm |
| Case Thickness | 15 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Transparent |
| Display Type | Analog |
| Dial Color | Beige |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Screw-down |
| Bezel | Stainless Steel |
| Dial Hands | Luminiscent |
| Dial Markers | Luminiscence |
| Calendar | Date Display between 4 and 5 o’clock position |
| Subdials | Three – 12 Hours,30 Minutes and 60 Seconds |



Reviews
There are no reviews yet.