leather Strap. stainless steel case. silver-tone stainless steel bezel. beige dial with Blue hands and Arabic Numerals hour markers. . automatic movement. sapphire crystal. 38.5mmx 38.5mmx 12.3mm case. 19mm band width. 30 meter water resistant. L2.833.4.93.2
| Brand | Longines |
| Gender | Unisex |
| Model | L2.833.4.93.2 |
| Series | Heritage |
| Movement | Automatic |
| Water Resistant | 30 Meter |
| Band Material | Strap |
| Band Color | Brown |
| Band Width | 19 mm |
| Band Length | Men’s Standard |
| Band Type | Strap |
| Clasp | Buckles |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Size | 38.5 mm x 38.5mm |
| Case Thickness | 12.3 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Screwed in |
| Display Type | Analog |
| Dial Color | Beige |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Push/Pull |
| Bezel | Silver-Tone Stainless Steel |
| Dial Hands | Blue |
| Dial Markers | Arabic Numerals |



Reviews
There are no reviews yet.