stainless steel Bracelet. stainless steel case. stainless steel bezel. white dial with Silver hands and Roman Numerals hour markers. . automatic movement. sapphire crystal. 26mmx 26mmx 0mm case. 12mm band width. 30 meters water resistant. L42744216
| Brand | Longines |
| Gender | Female |
| Model | L42744216 |
| Series | Flagship |
| Movement | Automatic |
| Water Resistant | 30 Meters |
| Band Material | Bracelet |
| Band Color | Silver |
| Band Width | 12 mm |
| Band Length | Men’s Standard |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp | Deployant |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Size | 26 mm x 26mm |
| Case Thickness | 0 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Transparent |
| Display Type | Analog |
| Dial Color | White |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Pull-push |
| Bezel | Stainless Steel |
| Dial Hands | Silver |
| Dial Markers | Roman Numerals |
| Calendar | Date Display at 3 o’clock position |



Reviews
There are no reviews yet.