Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent customer service.
With years of experience in luxury watches and jewelry, our team of highly trained staff will provide you with the most prestigious products.
- 99% precision in even the smallest details.
- 5-year movement warranty
- The watch comes with the same box, books, and tags as the original.
With a 41mm diameter, 13.9mm thickness, and lug-to-lug measurement of 48.0mm, the steel case offers a robust yet stylish design. Water-resistant up to 300 meters, it is capable of daily activities including diving. The scratch-resistant sapphire crystal with anti-reflective treatment enhances visibility of the unique blue dial. The self-winding movement provides an impressive 60-hours of power reserve.
The Seamaster 300 Summer Blue represents Omega’s dedication to precision, innovation, and timeless design.
| Band | Bracelet |
| Band Material | Stainless Steel |
| Caliber | OMEGA 8912 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Size | 41mm |
| Case Thickness | 13.9mm |
| Caseback | Closed |
| Clasp | Folding |
| Collection | Seamaster |
| Collection 2 | 300 |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Dial | Blue |
| Function | Hours-Minutes-Seconds |
| Gender | Men’s |
| Lug Width | 21mm |
| Lug-to-Lug | 48.0mm |
| Movement | Automatic |
| Power Reserve | 60 Hours |
| Water Resistance | 300m |
| SKU # | OME-234.30.41.21.03.002 |



















Reviews
There are no reviews yet.